Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój wygrało ogłoszony przez Narodowy Fundusz Zdrowia konkurs na prowadzenie oddziału reumatologicznego. Mimo wcześniejszych obawy oddział nadal będzie funkcjonował.
O problemie pisaliśmy w poprzednim numerze „Wiadomości Goczałkowickich”. 17 kwietnia na połączonym posiedzeniu Komisji Uzdrowiskowej, Gospodarki i Finansów, Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Oświaty i Spraw Społecznych Rady Gminy pojawił się Tomasz Niesyto, prezes uzdrowiska. Poinformował, że w związku z wprowadzeniem tzw. „sieci szpitali”, oddział reumatologiczny działający w ramach Szpitala Rehabilitacyjno-Reumatologicznego otrzymał kontrakt początkowo tylko do końca marca br. Udało się go przedłużyć o trzy miesiące. Pojawiła się obawa, że od lipca w Goczałkowicach zabraknie reumatologii. Byłaby to duża strata zarówno dla pacjentów, jak i dla spółki.
Prezes Tomasz Niesyto poprosił władze gminy o wsparcie w walce o utrzymanie reumatologii. Wójt Gabriela Placha wystosowała pisma do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie oraz do Marszałka Województwa Śląskiego. „W trosce o dalsze prawidłowe funkcjonowanie Spółki, a w konsekwencji o los mieszkańców gminy Goczałkowice-Zdrój, jak również pacjentów i mieszkańców województwa śląskiego, gmina zwraca się z prośbą o działania, które mają na celu utrzymanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie Szpitalnego Oddziału Reumatologicznego” - napisała do prezesa NFZ G. Placha. Także radni Sejmiku Województwa Śląskiego skierowali apel do NFZ w sprawie dalszego finansowania oddziału.
Wbrew wcześniejszym obawom Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił konkurs na dofinansowanie szpitali m.in. w zakresie reumatologii na terenie powiatu pszczyńskiego. I udało się. Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój wygrało konkurs, dzięki czemu otrzyma kontrakt na funkcjonowanie oddziału reumatologicznego w wysokości 791 tys. 900 zł. - Zarząd spółki, pracownicy Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój oraz w szczególności pacjenci Oddziału Reumatologii są szczęśliwi, że oddział będzie mógł nadal funkcjonować, lecząc mieszkańców województwa śląskiego – przyznaje Krzysztof Lehnort, członek zarządu Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój.
Reumatologia w Goczałkowicach funkcjonuje od 1956 r., powstała głównie z myślą o górnikach. Obecnie kolejka to ok. 1,5 roku. Rocznie z oddziału, który liczy ok. 50 łóżek korzysta prawie tysiąc pacjentów.
Paweł Komraus
Gdzie po pomoc lekarską w święta i w nocy?
Narodowy Fundusz Zdrowia rozstrzygnął konkurs na zabezpieczenie świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej opieki na terenie powiatu pszczyńskiego. Został on ogłoszony w związku z wypowiedzeniem kontraktu spółce Centrum Dializa, która do końca czerwca dzierżawi szpital w Pszczynie (wcześniej to w szpitalu udzielano pierwszej pomocy w nocy i w święta).
Od 1 lipca mieszkańcy gminy Goczałkowice-Zdrój po podstawową opiekę zdrowotną nocną oraz świąteczną powinni udawać się do ośrodka „Symetria” w Pszczynie. Znajduje się on przy ul. Partyzantów 21.