22 kwietnia 2017 roku obchodziliśmy w naszej Gminie 80-lecie Wychowania Przedszkolnego. Rocznica 80-lecia jest związana z datą 8 stycznia 1937 roku, kiedy to Inspektor Szkolny w Pszczynie powierzył zorganizowanie przedszkola przy ośmioklasowej szkole, której kierownikiem był Franciszek Kopeć. W tym roku święto Wychowania Przedszkolnego zbiegło się z 25-leciem istnienia Gminy Goczałkowice-Zdrój. Na tę szczególną okazję oba przedszkola przygotowywały się już bardzo długo. Pięknie przystrojona scena, balony na patyczkach, piętrowe torciki ze słodkościami, biuletyny informujące gości o historii i osiągnięciach obydwu przedszkoli oraz prace dzieci, które stanowiły wyjątkowe tło przygotowanej scenografii.
Tuż przed godziną 15.00 na halę sportową zaczęli się schodzić zaproszeni goście: przedszkolaki, rodzice, a także m.in. władze gminy Goczałkowice-Zdrój, placówek oświatowych i jednostek organizacyjnych. W salach szkolnych trwały przygotowania do występów. Na początku głos zabrały panie dyrektor przedszkoli: Ewa Chojkowska i Beata Migacz. Przywitały wszystkich bardzo serdecznie , a po krótkim przemówieniu zaprosiły na część artystyczną uroczystości.
Gromkie brawa powitały na scenie Publiczne Przedszkole nr 1. Przygotowano występ artystyczny pt. „ Kolorowa Wiosna”. Już na samym wstępie kolorowe stroje przedszkolaków rzucały się w oczy wszystkim zebranym gościom, wprawiając ich w wyjątkowy nastrój. Na hali sportowej pomimo pochmurnej aury na zewnątrz zaświeciło słońce. W tęczowej krainie, wiosna witała wszystkich niezwykle wesoło. Tuż za Panią Wiosną w tanecznym kroku podążał korowód budzących się do życia zwierząt. Ptaki zaczęły radośnie śpiewać, a motyle z biedronkami tańczyły między kwiatuszkami. Wszystko wkoło stało się tęczowe i kolorowe. Dzieci również z ogromną radością witały Wiosnę i zapraszały wszystkich do Tęczowego Balu. Każda z grup tańczyła w kole budząc słońce i zapraszając skowronki na łąkę. Lecz świętowanie nie mogło trwać wiecznie… Ziemię chciał zniszczyć człowiek- wycinając lasy, budując fabryki. Wszystko dookoła stało się brudne i śmierdzące. Dobrze, że w porę zjawił się Eko-Smyk i wszystkie brudy posprzątał w mig! Dzieci zdają sobie sprawę, że każdy z nas odpowiada za środowisko w którym żyje, i że to od nas zależy, czy Ziemia będzie czysta, a ludzie na niej żyjący zdrowi. Dwie solistki Ania i Kaja śpiewając piosenkę zachęcały dzieci i dorosłych do sprzątania i segregowania śmieci. Na zakończenie przedszkolaki zatańczyły i zaśpiewały wspólnie z kwiatami na łące, ciesząc się czystością powietrza, zielenią traw i drzew. Występ miał na celu przygotować najmłodsze pokolenie do funkcjonowania w warunkach współczesnego świata. Jakże ważne jest to, aby dziecko mogło uczyć się szacunku do siebie, innych oraz otaczającego go świata. To na jakiego człowieka wyrośnie, to czym będzie się kierował, nie zależy tylko od niego samego, lecz od osób które pokażą mu czym w życiu się kierować, co jest w życiu ważne. Wzbudzając w dziecku wrażliwość na innych, pomagamy mu być w przyszłości osobą empatyczną, a nie taką która zamyka swoje serce na drugich.
Po zakończeniu artystycznych popisów przez wychowanków Publicznego Przedszkola nr 1 przyszła pora na przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 2. Program zaprezentowany przez dzieci nawiązywał do hasła przewodniego tegorocznego planu pracy Publicznego Przedszkola nr 2: „Wiem, czuję i rozumiem – mam swoje prawa”, a także do treści patriotycznych: Małej i Wielkiej Ojczyzny. Scenki prezentowane przez poszczególne grupy przeplatane były piosenkami z repertuaru „Baśniowej Kapeli”. Na scenie jako pierwsza pojawiała się grupa „Pszczółki”, która zaprezentowała „Legendę o księciu Goczałku” – chcieliśmy przez to wyrazić przywiązanie do naszej miejscowości oraz prawo do własnej tożsamości, narodowości i języka. Również stroje dzieci nawiązywały do czasów życia Goczałka. Jako druga wystąpiła grupa najmłodsza - „Jeżyki”, która zadawała pytania wszystkim z wierszyka W. Bełzy – „Kto Ty jesteś? – Polak Mały”. Dzieci z grupy „Sowy” swoim śpiewem i tańcem przeniosły widzów na Podhale, wykonując piosenkę pt. „Emilka” i układ choreograficzny do melodii „W murowanej piwnicy”. Zaprezentowały się one w regionalnych strojach góralskich. Jako ostatni swój popis dała grupa „Wiewiórki” ze scenką do piosenki „Wielki Bal”. Jak na wielki bal przystało mali aktorzy przebrani byli za: księżniczki, krasnale, skrzaty, elfy… Dzieci przypomniały w ten sposób o swoim prawie do przebywania wśród rówieśników, prawie do zabawy i prawie do równego traktowania. Na zakończenie programu dzieci zaśpiewały piosenkę pt. „Światełko”, którą chciały podkreślić swoje prawo do posiadania rodziny i bycia szczęśliwym. Głównym celem programu artystycznego wychowanków Publicznego Przedszkola nr 2, było przybliżenie dzieciom wartości, praw i zasad społecznych, które w miarę możliwości pozwolą im zmieniać świat na lepsze. Mocny system wartości, w który chcemy dzieci wyposażyć może stać się narzędziem ich życiowych sukcesów, może również ochronić przed wieloma błędnymi wyborami i niewłaściwymi wpływami z zewnątrz.
Po popisach wszystkich przedszkolaków nadszedł czas na gratulacje złożone na ręce obu pań dyrektor. Następnie dzieci bawiły się przy akompaniamencie muzyki w wykonaniu „Baśniowej Kapeli”.
Na koniec chcieliśmy podziękować! Szczególne wszystkim małym artystom, za wspaniałe widowisko. Cała uroczystość nie mogła by się także odbyć przez pomocy i przychylności bardzo wielu osób. Dziękujemy rodzicom, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowania zarówno wystroju hali jaki dzieci do występu. Składamy ukłon w stronę wszystkich instytucji i sponsorów. Dziękujemy za sympatię, przychylność oraz przekazane gratulacje i życzenia. Mimo tego iż przygotowanie uroczystości wymagało od wszystkich nauczycieli, pracowników przedszkoli i dzieci dużo sił i poświęcenia, przeżyta uroczystość dała nam moc nowej energii, a pozytywny odbiór z jakim się spotkaliśmy umocnił nas w przekonaniu, że to co robimy przynosi wiele dobrego.
Karolina Siedlaczek PP1
Anna Szmajduch PP2
ŚWIĘTOWALIŚMY OBCHODY 80-LECIA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO

Archiwum